Prawdziwi twardziele backup’ów nie robią…

…a później płaczą. „Backupów”, czyli kopii zapasowych. Tak mówi stare porzekadło informatyków. Dyski komputerowe się psują. Każdy się w końcu zepsuje – to kwestia czasu i sposobu eksploatacji. Felerne egzemplarze potrafią się zepsuć nawet krótko po zakupie. Upuszczone – natychmiast po zderzeniu z ziemią… Zastanów się, w ilu miejscach przechowujesz swoje zdjęcia?

Era cyfrowa

Zdjęcia z cyfrówki są bardzo wygodne: nie zajmują miejsca, nie starzeją się, można je przesłać e-mailem do znajomych i rodziny. Era cyfrowa dała nam wiele nowych możliwości, ale także przynajmniej jedno istotne zagrożenie – utraty cennych fotografii.

Poniższe rozważania w równym stopniu dotyczą wszystkich niepowtarzalnych dokumentów zgromadzonych na komputerze (np. prace magisterskie, książka, którą piszemy). Słowem wszystko, czego nie możemy ściągnąć z internetu.

Rodzaje zagrożeń

1. Awaria dysku

Może ona nastąpić na skutek upadku laptopa/dysku na ziemię, zalania komputera piciem, przepięcia w sieci elektrycznej lub zwyczajnie ze względu na pechowy egzemplarz. Przeważnie następuje bez ostrzeżenia. W optymistycznym przypadku narażamy się na bardzo drogą naprawę i odzyskiwanie danych. W pesymistycznym bezpowrotnie tracimy wszystkie dane – w tym zdjęcia – zgromadzone na dysku.

Prawdopodobieństwo wystąpienia: Stosunkowo duże. Ja znam osoby, którym zepsuł się dysk. Jeden zepsuty mam nawet w szufladzie…

2. Wirusy komputerowe, błędy w oprogramowaniu, błędy użytkowników

Większość wirusów komputerowych nie szkodzi wprost naszemu komputerowi. Jednak spora ich część zawiera funkcje destrukcyjne, które często polegają na skasowaniu zawartości dysku.

Jeśli chodzi o błędy w oprogramowaniu, to sam kiedyś padłem ofiarą błędu w Google Picasa. W czasie importu zdjęć z aparatu skończyło się miejsce na dysku, więc program import zakończył ale bez żadnej informacji o tym, że coś poszło nie tak. Przekonany o tym, że zdjęcia są już na komputerze wykasowałem wszystko z aparatu. Dopiero później przekonałem się, że część fotografii się nie zmieściła się na komputerze…

Prawdopodobieństwo wystąpienia: Hmm… Wirusy komputerowe występują dość powszechnie. Np. Panda Security twierdzi, że w tej chwili w Polsce zainfekowanych jest ok. 8 % komputerów. Z drugiej strony – nie znam nikogo, kto straciłby dane z powodu wirusa komputerowego. Ofiarą błędu oprogramowania padłem osobiście. No i zdarzyło mi się odzyskiwać dane z dysku, który sam przypadkowo zepsułem 😉

3. Wypadki losowe i katastrofy

Kradzież, pożar, powódź. Huragany na szczęście w Polsce zbyt często nie występują. Na razie… 🙂

Pożar i powódź to zjawiska ekstremalne, które zdarzają się rzadko, ale zabierają wszystko. Natomiast ryzyko kradzieży zależy od wielu czynników – tego, czy komputer trzymamy zawsze w domu, czy nosimy po mieście, etc. Natrafiłem w sieci na statystykę mówiącą, że co 10 laptop pada łupem złodziei. Z kolei ryzyko kradzieży z domu zależy w sporym stopniu od miejsca, w którym mieszkamy.

Prawdopodobieństwo wystąpienia: Dość duże, szczególnie, jeśli chodzi o kradzież. W przypadku włamania do domu sprzęt elektroniczny ginie w pierwszej kolejności.

Dobra, dość tego straszenia – zachowuję się jak firma ubezpieczeniowa 😉  W następnym poście opisuję możliwe środki zaradcze.