9 najważniejszych cech aparatu

Ostatnio często pisałem o tym, że aparat nie ma tak dużego znaczenia, jak to się powszechnie uważa. Pewne jego parametry mają jednak niebagatelny wpływ dla późniejszej satysfakcji z użytkowania sprzętu i efektów jakie uzyskamy. Problem w tym, że często są to inne właściwości aparatu, niż te, o których w pierwszym rzędzie informują producenci, testy sprzętu i metki w sklepach.

Poniżej znajduje się lista właściwości aparatów, która według mnie pozwala dokonać właściwego wyboru. Zbiór ten jest oczywiście subiektywny i ułożony od najważniejszego:

1. Ergonomia

Aparat ma nie przeszkadzać w robieniu zdjęć, dobrze leżeć w rękach i być łatwy w obsłudze. Im więcej przycisków, które pozwalają na niekorzystanie z menu – tym lepiej.

2. Rozmiar i waga

Im mniejszy i poręczniejszy, tym lepiej. Pisałem o tym w poście „Najlepszy aparat na świecie„.

3. Jasność obiektywu

Duża jasność obiektywu pozwala robić zdjęcia przy słabym świetle, sprawia, że autofocus działa szybciej, aparat korzysta z niższej czułości (małe szumy), umożliwia uzyskanie małej głębi ostrości.

4. Możliwość stosowania akcesoriów

Filtry, lampy błyskowe i obiektywy – to elementy, które decydują o zakresie możliwości aparatu i efektach, jakie uzyskujemy. Filtry i flash’e są przy tym tanie (w porównaniu do cen aparatów), podczas gdy obiektywy są dość drogie, a w wypadku dobrych obiektywów –  bardzo drogie.

5. Szerokokątny obiektyw

Czyli o ogniskowej od 35 mm w dół. Pozwala zmieścić więcej elementów w kadrze, podejść bliżej do fotografowanego obiektu, uwypuklić temat fotografii.

6. Fizyczna wielkość sensora

Czyli mierzona w milimetrach (lub centymetrach), a nie w pikselach. Im większy rozmiar tym lepiej. Mniej szumów, lepsze odwzorowanie szczegółów i dynamika tonalna. Dodatkowo w wypadku lustrzanki większa matryca pozwala na wykorzystanie szerszego kąta obiektywu (nie ma mnożnika 1.5 dla ekwiwalentu ogniskowej, czyli np. obiektyw  28 mm zachowuje się jak 28 mm, a nie jak 42 mm).

7. Szybkość działania (w niektórych przypadkach)

Istotne przy fotografowaniu sportu, dzieci, zwierząt i fotografii ulicznej. Czyli w każdym momencie, kiedy mamy ułamek sekundy na wykonanie zdjęcia.

8. Stabilizacja obrazu

Teraz to już standard. Po prostu nie należy kupować aparatów (lub obiektywów, jeśli korpus nie posiada), które jej nie mają. Wyjątkiem są szerokokątne obiektywy do lustrzanek.

9. Przyzwoity wynik w testach

Przyzwoity, czyli powyżej przeciętnej. Wg. mnie zagłębianie się w szczegóły techniczne, parametry aparatu i liczenie pikseli nie ma sensu. Należy jedynie odfiltrować aparaty, które są pod tym względem ewidentnie kiepskie.

I ani słowa o ilości megapikseli 🙂 Wszystkie obecnie produkowane aparaty mają ich dość albo nawet za dużo.

A co dla Was jest głównym czynnikiem wyboru? Pomijając cenę, która przeważnie ogranicza nas jako pierwsza 🙂

* Zdjęcie w nagłówku pochodzi z serwisu sxc.hu